دنیایی بدون اشعه‌ی ماوراء بنفش

حتما شما هم این روزها با دیدن عینک‌های رنگ و وارنگ آفتابی بسیار وسوسه شده‌اید که حداقل برای گذاشتن کلاس هم که شده یکی از آن‌ها را تهیه کنید. در این مقاله سعی داریم تا شما را برای خرید یک عینک آفتابی مناسب که بتواند از چشم شما به خوبی محافظت کند، آشنا کنیم. فقط یادتان باشد سر جدتان بی‌خیال عینک‌های آفتابی که در کنار پیاده رو به فروش می‌رود، بشوید که دمار از چشمان‌تان در می‌آورد.

به گروهی از عینک‌ها که جهت محافظت از چشم‌ها در برابر آثار زیانبار نور خورشید و نورهای مضر ساخته می‌شوند و گاهی هم جهت زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عینک‌های آفتابی می‌گویند.

عینک آفتابی برای جلوگیری ازصدمه دیدن چشم‌هاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه قرار بگیرد! به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار است که بیش از ۸۰ درصد افرادی که عینک آفتابی می‌خرند، نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروی از مد، عینک انتخاب می‌کنند و استفاده از عینک‌های نامناسب و غیراستاندارد می‌تواند عوارض بسیار بدی برای چشم به همراه داشته باشد.

عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بر بگیرد. مطالعات نشان داده است که اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک‌های آفتابی کوچک با شیشه‌های گرد عبور کرده و به چشم می‌رسند. اشعه ماورای بنفش می‌تواند شانس ابتلا به بیماری‌های خطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب سوختگی چشم شود.

رنگ و لایه‌های مختلف موجود در شیشه هر یک، با توجه به کاربرد آن طراحی می‌شود و شما نیز باید با در نظر گرفتن همین موارد عینک مورد نیازتان را خریداری کنید.

رنگ شیشه
لایه‌ی رنگی، بخشی از رنگ‌های طیف نور را جذب می‌کند و باقی آن را از خود عبور می‌دهد.

خاکستری
این عینک‌ها شدت نور را در تمامی رنگ‌ها به طور یکسان کم می‌کنند.این لنزها نور منعکس شده از سطوح درخشان را جذب می‌کنند و به همین دلیل برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسب‌اند.

زرد و طلایی
نور آبی را تا حد زیادی جذب می‌کنند. عینک‌های زرد بخش آبی طیف را جذب می‌کنند، پس هنگام استفاده از آنها، اشیاء را با وضوح بیشتری خواهید دید. از آنجایی که این عینک باعث ایجاد تغییر در رنگ اشیا می‌شود برای همین استفاده از آنها در مواردی که به تشخیص رنگی صحیح احتیاج دارید، خوب نیست.

قهوه ای و کهربایی
حسن این عینک‌ها آن است که علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانسهای بالا، اشعه ماوراء بنفش را هم بیشتر جذب می‌کنند.

استفاده از این عینک‌ها هم مانند لنزهای زرد در تشخیص رنگی تأثیر منفی دارد اما وضوح و تمایز تصویر را بهبود می‌بخشد.

سبز
این رنگ بخشی از نور آبی را فیلتر کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد.

قرمز و ارغوانی
این عینک‌ها بیشتر برای شکار، اسکی روی آب و کارهایی مناسب هستند که در محیط‌های آبی یا سبز انجام می‌شود. زیرا وقتی پس زمینه به رنگ آبی یا سبز باشد، واضح ترین تصاویر با شیشه های قرمز یا ارغوانی دیده می‌شود.

تیرگی لنز‌‌
میزان تیرگی لنز بستگی به محیطی دارد که می خواهید از عینک استفاده کنید. در محیط‌هایی که شدت نور شدید است مانند ورزش کوهنوردی شما نیاز به لنزی دارید که بیشتر نور را سد کند. %۹۵ برای رانندگی، و کنار دریا %۹۰-۷۰ نور را جذب کند. لنزهایی که %۲۰-۱۰ نور را کاهش می‌دهد صرفا برای نمایش مد و خوش نمایی مناسب می‌باشد. نکته مهم این است که میزان تیرگی لنز هیچ ارتباطی با میزان حفاظت کنندگی آن عینک در برابر اشعه ماوراء بنفش ندارد.

فریم

فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند. فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تعییر شکل مناسب آنها وجود دارد. عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش می افتند و عدسی های لاستیکی دیرتر می‌شکنند.

پس از خرید

پس از خرید عینک آفتابی این چند دستورالعمل ساده به شما کمک می‌کند که هر چه بهتر از عینک تان مراقبت کنید:

هنگامی که عینک کثیف یا گرد و خاکی شد، ابتدا آن را با مقدار کمی آب تمیز بشویید تا گرد و غبار و آلودگی آن برطرف شود، سپس با تکه‌ای پارچه نرم لنزها را پاک کنید.

هنگامی که گرد و غبار و چرک لنزها را بدون شستن آنها با پارچه یا گوشه پیراهنتان، پاک می‌کنید، ذراتی که روی لنز قرار دارد می‌تواند موجب خراشیدن شیشه‌های عینک شود.

بهترین روش این است که لنزها با مایع تمیز کننده مخصوصی شسته و سپس به وسیله پارچه پاک شوند. اما اگر این مایع در دسترس نبود، استفاده از آب تمیز تنها راه چاره خواهد بود، همیشه عینک تان را داخل قوطی یا کیف مخصوصش قرار دهید و از رها کردن آن روی داشبورد ماشین بپرهیزید، تا مجبور نشوید پول اضافی برای خرید مجدد عینکی دیگر بپردازید!

۱ دیدگاه در “دنیایی بدون اشعه‌ی ماوراء بنفش”

  1. سلام
    خیلی خوب بود و اطلاعات نسبتا کمیابی رو به ما دادید
    ممنونم

دیدگاه‌ها بسته شده است.