این شب‌ها و کمبود چالش دینی در سیما

سیما سال هاست با تغییر فضای جامعه در مناسبات مختلف، روال عادی پخش برنامه هایش را تغییر می دهد و بیشتر به پخش برنامه هایی می پردازد که در ساخت از یک فرمول پیروی می کنند، مجری و مهمان. از این رو برنامه های مناسبتی مخصوصا برنامه های مناسبتی ماه مبارک رمضان تبدیل می شود به یک جلسه سخنرانی با حضور یک نفر شنونده، تایید کننده که مجری نام دارد!

این تکرار در ساخت و نوع برنامه ها، نیاز مخاطبان را برای تغذیه فکری و شنیدن پاسخ ِ سوال های رایج جامعه ، برآورده نمی کند. مخاطبان سیما انتظار ندارند هدف مدیران شبکه های مختلف، از تولید برنامه های مناسبتی، صرفا پر کردن آنتن و تغییر فضای برنامه های این رسانه باشد. بالاخص در ماه مبارک رمضان که جامعه در معنویت حاکی از روزه داری به سر می برد و ذهنش برای پرسش و پاسخ حول مباحث دینی آماده تر است.

البته به تازگی در سیما شاهد روندی خلاف روند مذکور می باشیم، برنامه این شب ها می تواند مثال خوبی باشد برای برنامه ای چالش برانگیز که در حقیقت کلاس درسی است در دانشگاه ِ سیما..

یکی از مهمترین نقاط قوت این برنامه، علی درستکار مجری اصلی این شب ها است. علی درستکار بیش از ۱۰ سال سابقه اجرا در مسائل سیاسی ، اجتماعی و دینی را دارد و می توان به صراحت این تجربه را در اجرای این شب ها مشاهده کرد در این برنامه مجری صرفا اجرا کننده برنامه نیست، او یک مخاطب نیز هست که در جریان بحث قرار دارد، سوال های پیش آمده احتمالی را می‌پرسد، سخنران را به چالش می کشد و این روش اجرا باعث زنده بودن روند پخش برنامه می‌شود البته منظور غیر از همزمانی پخش و اجرا می‌باشد! در این برنامه مخاطب جواب سوالش را می‌گیرد و می داند قرار نیست صرف شنیدن بحثی آن را بپذیرد.

یکی دیگر از نقاط قوت این برنامه زبان ساده و قابل فهم مجریان است، که علاوه بر جدی بودن و پاسخ دهنده بودن بحث ها باعث شده این شب‌ها سطح خاصی را در برنامه های دینی به خود اختصاص دهد. یعنی نه جزء برنامه های مناسبتی دقیقه نودی محدود به سخنران و مجری باشد نه جزء برنامه های تخصصی دینی با مخاطب خاص. رسیدن به سطح میانه ای در ساخت برنامه های سیما، بسیار قابل ارج است .

و در آخر باید عنوان کرد که جای برنامه هایی از این دست در سیمای جمهوری اسلامی ایران خالی به نظر می‌رسد. چرا که با توجه به شرایط زندگی امروز، کمبود وقت برای مطالعه و محدود شدن دریچه های اطلاعاتی افراد جامعه به خصوص جوانان به رسانه، بهتر است سیما از این فرصت استفاده کند و حداقل در مناسبت‌ها، جواب سوال های مخاطبان خود را در موضوعات مختلف و چالش برانگیز دینی و اجتماعی در برنامه های سرگرم کننده در اختیار ایشان قرار دهد.

۳ دیدگاه در “این شب‌ها و کمبود چالش دینی در سیما”

  1. از حسن نظرتون ممنون و محتاج دعای خیرتونم!!

    علی درستکار
    مجری این شبها

  2. فکر نمی کردم این برنامه اینقدر جالب باشه من به شخصه هر زمانی که وقت کنم و موضوع برنامه نظرم رو بخودش جلب کنه حتما این برنامه رو نگاه می کنم ، به نظرم خیلی عالیه . برای همه خانمها و اقایونی که در تهیه و تدوین این برنامه زحمت میکشن آرزوی موفقیت و توفیق دارم .

دیدگاه‌ها بسته شده است.