روز ملی دختر؛ یوم الله

انسان با خاطراتش زندگی میکند و بعضی از آنها را هیچگاه فراموش نخواهد کرد .مثل روزی که به دنیا آمده یا روز ازدواجش.وقتی روزها میگذرد و سالگرد آن روزهای خاص میرسد گویا همین حالا ان اتفاق افتاده و انسان در حال و هوای ان روز قرار میگیرد.طبیعت انسان به گونه ای ست که علاقمند به حفظ خاطرات گذشته ست بخصوص خاطرات خوشی که از آن روز زندگیش سیر جدید و تازه ای پیدا کرد.
تا به حال بارها و بارها به تقویم مراجعه کرده اید ، اما چقدر با دقت به روزهایش دقت کرده اید؟منظورم روزهای خاص ست . روزهایی که به اسم خاصی نامگذاری شده است. مثل روز پرستار یا روز زن و… طبق تاریخ گذشتگان نامگذاری روزها به اسامی خاص و بزرگداشت سالگرد انها و یادآوری یاد وخاطره آن روز مختص دوره ما نیست بلکه از سالها و قرنها پیش این کار توسط انسانها انجام میشده و انسانهای قرنهای گذشته هم روزهای خاطره انگیزشان را محترم میشمردند و در سالگرد ان سعی در بزرگداشتش میکردند .
جالب ست بدانید نامگذاری روزهای خاطره انگیز و بزرگداشت آنها و یادآوری خاطره آن روز در روزها و سالهای بعد زائیده فکر انسان نیست بلکه خداوند متعال هم آن را تایید میکند . کلمه ایام در قرآن کریم دوبار تکرار شده است .مثلا در آیه ۵ سوره ابراهیم آمده ست: ولقد ارسلنا موسی بایاتنا ان اخرج قومک من الظلمات الی النور و ذکرهم بایام الله ان فی ذلک لآیات لکل صبار شکور.خداوند متعال به پیامبرش حضرت موسی علیه السلام فرمان میدهد ایام الله را به یادقومش بیاورد .
در تفاسیر معانی و تعابیر فراوانی از ایام الله شده است.آمده: ایام الله روزی ست که در آن معجزه ای از معجزات خدواند متعال رخ داده یا واقعا ای به وقوع پیوسته که در ان آشکارا دست پروردگار یکتا موجب به وجود آمدن حادثه ای الهی شده است.بر اساس تفاسیر شاید بتوان گفت روز تولد انسانهای کامل هم از ایام الله ست چرا که دست خداوند متعال معجزه وار آنها را به دنیا آورد تا راهبر و وقتدای بشریت باشند. مثل روز تولد پامبران و معصومین علیهم السلام. که طبق آیه فوق باید ایام الله را گرامی داشت و یاد آور آن معجزه و حوادث عظیم شد و طبق فرموده خدا ، یادآوری ایام الله موجب حرکت از ظلمات به نور میشود و در این یادآوری آیات و دلیل روشنی برای هر انسان صبور و شکرگزار ست. یعنی نه تنها یاد اوری ایام الله واجب ست بلکه ثواب هم دارد و موجبات رشدانسان را فراهم میکند.
از نظر جامعه شناختی هر دینی که نشانه هایش در زندگی انسانها بیشتر و عمیق تر باشد موفق تر ست.اگر دقت کرده باشید فرهنگ غرب سعی دارد با نامگذاری روزها و بزرگداشت خاطره پوچ و بی ا رزش ان موجب استحکام عقاید مادی و انتشارش به کشورهای دیگر شود . مثل روز ولنتاین و…
دین اسلام یک دین کاربردی ست و مفاهیم بسیاری دارد و انسانهای بزرگی راهبریان را برعهده دارند .ما روزهای مهمی در دینمان داریم و باید از آنها قدر دانی کنیم و با بزرگداشت یاد و خاطره ان روزها و معجزاتی که در آن به وقوع پیوسته اولا از خداوند متعال سپاسگذاری کنیم و ثانیا به بهترین وجه ممکن مفاهیم عمیق الهی را تبلیغ نماییم.بخصوص مفاهیمی که موجب رشد هویت دینی جوانان می شود.
دوسال است روز تولد حضرت معصومه سلام الله علیها به روز دختر نامگذاری شده است ، با شنیدن خبر این نامگذاری دو احساس به قلبمان نفوذ کرد ، اول احساس شادمانی از این نامگذاری نیکو بود ، چرا که او دختری آسمانی ست که از همه لحاظ(علمی ، عبادی و…)ویژگی های الگو بودن را دارد بخصوص برای ما ایرانی ها ، چرا که دختر بی همتای امام کاظم علیه السلام در پیروی از ولایت و با حرکت از مدینه به ایران موجب نزول برکات فراوانی برای ما ایرانی ها شد و با توقفش در شهر قم آنجا را به مرکز علوم دینی تبدیل کرد. پس روز تولد حضرت معصومه سلام الله علیها هم از ایام الله ست که باید یادآوری و بزرگداشت شود تا به این وسیله از این نعمت بزرگ الهی شکر گزاری گردد .
احساس دومی که از شنیدن خبر نامگذاری روز تولد حضرت معصومه سلام الله علیها به روز دختر به انسان دست میدهد ، تر س ست.ترس از اینکه مبادا این بزرگداشت هم مانند برزگداشت روز زن به برنامه های سطحی و گذرا قناعت شود .
دختران امروز مادران و زنان و مدیران فردا هستند و لازم ست از هیچ کوششی برای رشد این نیمه جامعه دریغ نشود . لازم ست برنامه ریزی دقیقی با کمک گیری از علمای اهل فن صورت گیرد تا زمینه مناسبی برای شناختن شخصیت بزرگی چون حضرت معصومه سلام الله علیها برای دختران جامعه فراهم شود .طبق فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از دامن زن مرد به معراج می رسد و لازم ست از همه امکانات موجود برای فراهم کردن شرایط رشد این قشر مهم به کارگرفته شود تا در آینده ای نزدیک شاهد سبقت گرفتن کشور عزیزمان در تمامی عرصه های علمی و فرهنگی باشیم ، تا هویت دختران جامعه مان آنقدر محکم و استوار باشد که هجوم فرهنگ غرب با تمامی اماناتش هم نتواند تزلزلی به افکار ، عقاید و رفتار آنان وارد کند.دخترانی که در طول تاریخ حمایت همه جانبه خود را به انقلاب و اسلام نشان داده اند ، از انقلاب مشروطه و شرکت در جلسات و سخنرانی ها گرفته تا پخش اعلامیه و تظاهرات و پیروز سال ۵۷٫ از بستن چفیه پدران و کسان گرفته تا تحمل شهادت و پرستاری جانبازان.
روز تولد حضرت معصومه سلام الله علیها را روز دختر نامگذاری کردیم ، تا به خود و دیگران یادآوری کنیم الگوی ما دختران ایرانی حضرت معصومه سلام الله علیهاست ، همه باید سعی کنیم با پیروی از فرمایشات ائمه اطهار و فرزندان خلفشان ایران را الگویی شایسته برای جهان بسازیم تا طبق فرموده مقام معظم رهبری بتوانیم به این وسیله زمینه ظهور مولی صاحب الزمان را فراهم کنیم.به امید روزی که همه ۵۰ از ۳۱۳ یاز خاص از دختران کشور اسلامی ما باشد.

ان شاءالله تعالی