سیگار بکشید تا جوان بمانید!

در یک تحقیق پزشکی مشخص شد ضرر استفاده از سیگار برای زنان بسیار بیشتر از مردان است و زنان سیگاری یک دهه کمتر از مردان سیگاری زندگی خواهند کرد. این پژوهش بیان کرد مقایسه تعداد زنان هلندی که به واسطه سرطان ریه در یک سال و بررسی روش های استفاده از خانیات نشان داده این عادت عمر زن هلندی را بسیار بیشتر از عمر مردان کاسته است.

افزایش سرطان ریه در میان زنان هلندی از دهه هفتاد میلادی پیامد افزایش تعداد زنان سیگاری بوده است این در حالی است که با ترک سیگار توسط مردان، متوسط عمرشان در هلند از دهه هفتاد، نزدیک به پنج سال افزایش یافته است.

سیگار برای زنان خطرات بیشتری دارد تا در مردان و این در حالی است که ترک سیگار برای زنان سخت تر است. ۳۰ درصد از مردان، سیگار کشیدن را ترک می کنند در حالیکه ۱۷ درصد از زنان سیگاری، می توانند آن را ترک می کنند.

به طور متوسط مردان سیگاری ۲/۱۳ سال و زنان سیگاری ۵/۱۴ سال از طول زندگی خود را با کشیدن سیگار کوتاه می‌کنند.

کشیدن سیگار یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی قابل پیشگیری در جوامع مختلف است. اغلب افراد سیگاری مدعی هستند که سیگار باعث کاهش عصبانیت و تنش و رفع اضطراب و خستگی و به آرامش رسیدن می‌شود. در تحقیقات اغلب ثابت شده است که شروع و سر آغاز مصرف دخانیات یک جنبه روانی دارد و سیگار تنها بطور موقت و گذرا اضطراب و عصبانیت را کاهش می‌دهد ولی ساعاتی بعد همان اضطراب و عصبانیت با شدت بیشتری بروز می‌کند.

خطر ابتلا به سرطان های ریه، روده و سکته های قلبی در نتیجه استفاده از سیگار روز به روز در حال افزایش است و بنا به گفته پزشکان ۷۶ درصد بسیاری از ناراحتی ها پیش از اینکه به خاطر عواملی چون قند خون، چاقی و فشار خون بالا باشد، نتیجه استفاده از دخانیات است ضمن اینکه امروزه ثابت شده دود سیگار به علت داشتن موادی چون قطران، منواکسید و نیکوتین باعث تحریک چشم، بینی و گلو می شود.

در سیگار ۴ هزار ماده‌ی سمی و حدود ۴۰ عنصر سرطان‌زا وجود دارد. احتمال ابتلای سیگاری‌ها به سرطان ریه در حدود ۲۲ برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است.

سیگار شبکه‌ی پروتئینی ساختمانی و انعطاف‌دهنده‌ی پوست را از بین می‌برد. همچنین خون‌رسانی به پوست را مختل می‌کند.

ژاله زنجانی متخصص پوست می گوید: «زنان سیگاری بیش از زنانی که از سیگار استفاده نمی کنند در خطر ابتلا به پیری زودرس هستند و علاوه بر آلرژی های پوستی، ایجاد چین و چروک هایی در پوست این افراد زودتر از موعد مقرر از دیگر عوارض سیگار کشیدن است.»

همچنین احتمال بروز پوکی استخوان و متعاقب آن شکستگی‌های استخوانی در زنان سیگاری افزایش می‌یابد. استخوان زنان سیگاری تراکم خود را از دست می‌دهد و به‌راحتی می‌شکند. به علاوه، زمان جوش خوردن آنها پس از شکستگی نیز تا ۸۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

نکته‌ی بعدی افزایش خطر تولد نوزاد با وزن کم، هوش پایین و مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی در زنان سیگاری است. سقط جنین نیز در مادران سیگاری ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد. هر سال مادران سیگاری در جهان ۶ هزار نوزاد مرده به دنیا می‌آورند. میزان اکسیژن خون جنین مادران سیگاری ۳۳ درصد کمتر از اکسیژن موجود در خون جنین مادران غیرسیگاری است.

براساس آمار سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی، تعداد زنان سیگاری در ۲۰ سال اخیر ۶۰ درصد افزایش یافته است. همچنین، تعداد زنانی که روزانه بیشتر از یک پاکت سیگار می‌کشند ۳ برابر شده است. و همچنین نتیجه یک تحقیق در آمریکا در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد در حال حاضر بیش از ۱۴۰ میلیون از زنان جهان در سنین ۴۴-۱۸ ساله سیگار مصرف می کنند. متأسفانه، ۷۰ درصد از قربانیان سیگار در کشورهای درحال‌توسعه به‌سر می‌برند.

۱ دیدگاه در “سیگار بکشید تا جوان بمانید!”

دیدگاه‌ها بسته شده است.