بشور، بساب، بپز!

– میترا: من می‌گم باور اکثر مردها اینه که ما ناتوان‌تر از اون‌ها هستیم و از عهده‌ی انجام کارهای مهم سیاسی بر نمیایم و به هر نحوی که شده می‌خوان جلو ما رو بگیرن تا وارد کارهای سیاسی نشیم. اصلا چشم ندارن ببینن ما ازشون بهتریم.

– فخرالسادات: ببینم اصلا تو دنبال چی هستی؟ می‌خواهی وارد کارهای سیاسی بشی چون واقعا دلت می‌خواد یا فقط می‌خواهی ثابت کنی می‌تونی از مردها بهتر باشی.

– میترا: هر دوش؛ ولی اول از همه می‌خوام ثابت کنم می‌تونم از مردها برتر باشم.

– فخرالسادات: خیلی خب! آیا درسته که برای اثبات توانایی‌هات از بی‌راهه بری؟ مثلا برای رفتن به جنوب به سمت جاده‌ی شمال حرکت کنی؟

– میترا: نه خب! درست نیست.

– فخرالسادات: خیلی خب! بهتر نیست قبل از این‌که بخواهی با این هدف وارد دنیای سیاست بشی اول خودت، توانایی‌ها و روحیاتت رو خوب بشناسی‌؟ به عهده گرفتن مسئولیت‌های سیاسی نیاز به شرایطی داره که زن‌ها به خاطر خصوصیات ذاتی‌شون کمتر می‌تونند به اون شرایط دست پیدا بکنند.

– میترا: نه دیگه نشد! من هی میگم ما هیچی از مردها کمتر نداریم، هی تو میگی اونا می‌تونند ما نمی‌تونیم.

– فخرالسادات: اصلا بذار یه مثال بزنم، معمولا مردها از لحاظ جسمانی از ما زن‌ها قوی‌ترند و به خاطر همین ممکنه اونا بتونن یه وزنه‌ای رو بلند بکنند که ما نتونیم و این نشانه‌ی برتری یه مرد نیست چون خدا اون‌ها رو این‌طوری آفریده که از لحاظ جسمانی از ما قوی‌تر باشند و اون‌ها برای به دست آوردن این توانایی زحمتی نکشیدند و این نمی‌تونه به عنوان یک ملاک برتری باشه. سیاست هم مثل این وزنه می‌مونه که مردها به خاطر یه سری خصوصیات روحی و جسمی‌شون که خدا در وجودشون قرار داده توانایی بیشتری برای برداشتن اون دارند و البته زنانی هم هستند که به این شرایط دست پیدا می‌کنند اما چون تعداد زنانی که به این شرایط دست پیدا می‌کنند کمتره، خب طبیعتا حضور زنان در عرصه‌ی سیاست کمتر دیده میشه و اصلا درست نیست زن زیر بار وزنه‌ای بره که به خاطر طبیعت لطیف و ظریف و حساسش نمی‌تونه بلندش کنه و اگر سیاست با روحیات و خصوصیات مردان منطبق‌تره دلیل بر برتری مردان نمیشه و در نزد خدا اون‌هایی برترند که با تقواترند.

– میترا: یعنی می‌فرمایید ما پامون رو بکشیم بیرون و هیچ حضوری در عرصه‌ی سیاست نداشته باشیم‌؟

– فخرالسادات: نه من این رو نمیگم، میگم حضور محدود زنان در عرصه‌ی سیاست‌، نباید این توهم رو برای شما ایجاد کنه که مردان برترند در ضمن خیلی‌ها، چه مرد، چه زن، وارد دنیای سیاست میشن اما کسانی توفیق پیدا می‌کنند و موندگار میشن که با تقواتر باشند و خدمت بهتر و صادقانه‌تری به ملت کرده باشند‌، تو اگر هنرمندی و می‌خواهی یه کار بزرگ بکنی‌، مردی تربیت کن که در عالم سیاست موندگار بشه و نام و یاد نیکش ورد زبون‌ها باشه و بدون کار تو کوچک‌تر و کم اجرتر از کار فرزندت نخواهد بود.

– میترا: آهان! آخرش هم می‌خواستی حرف رو به این‌جا بکشونی که ما زن‌ها بشینیم تو خونه و بشوریم و بسابیم و بپزیم و بچه بزرگ کنیم.

– فخرالسادات: متاسفانه شما دید خوبی راجع به خونه و خانواده نداری و مدام می‌خواهی حرمتش رو بشکنی. خونه کوچکترین و مقدس‌ترین اجتماعه و تربیت فرزندان و خونه‌داری کار کوچیک و بی‌ارزشی نیست، اما تو به حریم خونه و خانواده به دید حقارت نگاه می‌کنی و به ارزش این کار آگاه نیستی وگرنه می‌فهمیدی برای اصلاح اون اجتماع بزرگ باید ریشه‌ها یعنی خانواده رو اصلاح کرد.

– میترا: نچ! ما قرار نیست هیچ جوره حرف هم رو بفهمیم. بی خیال. خداحافظ