آب‌نبات

معمولن شب‌هایی که آنتن شبکه سوم خالی می‌ماند و سریالی برای پخش کردن ندارند، یا شب‌های عزا که از راه می‌رسد، شبکه‌ی سوم، یک شب در میان، سریال «کلید اسرار» را پخش می‌کند تا بلکه کسانی متحول شده و درس عبرتی باشد برای بقیه!

این سریال شامل دو بخش مجزا از هم است که در هرکدام یک ماجرا اتفاق می‌افتد. تازه یک آقای مجری هم دارد که در پایان هربخش چشم در چشم مخاطب می‌دوزد و احساس می‌کند شاید جناب مخاطب ممکن هنوز اصل پیام را دریافت نکرده باشد، بنابراین به او پیام‌های اخلاقی می دهد!

آن طور که ما در جستجوهای خودمان فهمیدیم «کلید اسرار» به مدت ۹ سال از یکی از شبکه‌های ترکیه پخش شده و بسیار هم پرمخاطب بوده است. حالا کاری به این نداریم که این سریال از خیلی از سریال‌های آبکی سیمای خودمان بهتر است و از خیر این سوال هم می‌گذریم که چرا صدا و سیمای خودمان چنین سریال‌هایی نمی‌سازد، اما خب حالا که این سریال دارد پخش می‌شود و اتفاقن طرفدارانش کم هم نیستند می‌خواهیم به یک ضعف اساسی کلید اسرار اشاره کنیم.

در این فیلم همه چیز به شکل ضربتی اتفاق می‌افتد. طرف کار بدی انجام می‌دهد و سه سوت! نشده جنازه‌اش را از زیر تریلی ۱۸ چرخ می‌کشند بیرون! یا یکی کار خوبی انجام می‌دهد یک روز نگذشته چنان وضع زندگی‌اش کن‌فیکون می‌شود که بیا و ببین! در همین لحظه فیلم فلاش‌بکی به گذشته می‌زند و طرف با تمام جزئیات به یاد می‌آورد چه کار کرده که حالا مستحق این عذاب یا پاداش شده و بعد با خودش می‌گوید: «که این طور!»

راستش گردن ما کور شود! اگر بخواهیم اصل این مساله را زیر سوال ببریم. اما خب دست خودمان نیست بعد از دیدن این فیلم برای خودمان می‌شویم یک پا ماشین‌حساب. می‌نشینیم اعمال خوب‌مان را حساب و کتاب می‌کنیم که خدا چقدر باید بهمان بدهد!

بعدش تازه زحمت می‌کشیم اعمال بدی که دیگران در حق‌مان کرده‌اند را هم حساب و کتاب می‌کنیم که کی می‌شود که خدا حقمان را از حلقوم آنها بکشد بیرون! خلاصه حکایت ما شده حکایت بچه‌ای که به عشق گرفتن «آب‌نبات‌چوبی» از مامان خانومش شده «دختر خوب!»

۵ دیدگاه در “آب‌نبات”

 1. سلام
  اصل و اساس فیلم خوب و آموزنده است ولی ببینم شما توقع دارید در یک فیلم ۳۰ دقیقه یا کمتر و بیشتر چه مقدار زمان طول بکشد تا اتفاق خوب یا بد رخ دهد ؟

  من گاهی با دیدن این سریالها حسرت می خوذم که چرا یه عده اهل سنت …. باید همچین فیلمی را تهیه کنن و ما شیعیان همچنان به فکر ساختن فیلمهای عشقولانه هستیم . همه فیلمها از قبل قابل پیش بینی شده و تکراری . دو تا جوون از ابتدای فیلم وجود دارند که تابلوست آخر فیلم به هم خواهند رسید.

  موفق باشید

 2. کاملا موافقم
  با سطحی نگری نمیشه به دین و خدا نگاه کرد.
  پس تلاش خود آدم چی میشه؟

 3. سلام
  من انقدر از این سریاله بدم میآد تیتراژش پخش میشه کهیر می زنم!!!
  جدا نگاه بسیار سطجی به امور دینی داره و حتی به نظر من یه نگاه خرافی رو القا می کنه. چیزی که ما اصلا بهش احتیاج نداریم مسائل این چنینی است اصولا با فرهنگ ما جور در نمیاد این طور مستقیم صحبت کردن و پیام دادن.
  ما زبان و فرهنگی داریم پر از کنایه و گوشه و شعر و .. که معمولا مفاهیم خوب و بدمون رو این طور انتقال میدیم.
  حتی به نظر من از سریال های آبکی خودمون هم بدتره . بدترین نکته اش اینه که وارداتیه.
  اگه تو فیلم های خودمون معلومه دو تا جوون به هم میرسند. از تیتراژ این سریال کلش رو میشه حدس زد!!
  «البته کمی اغراق کردم نه!»

دیدگاه‌ها بسته شده است.