خانه‌تان را اصولی بتکانید!

در ایران، برپایی نوروز، آیین‌هایی دارد که از آن جمله می‌توان به خانه‌تکانی اشاره کرد. اما بعضی اوقات دیده می‌شود خانم‌ها و به ندرت آقایان(!) به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی، نوروز را با دست و پایی شکسته و کمر درد و … می‌گذرانند. به همین دلیل دیدیم خوب است چند نکته‌ی مهم و ایمنی برای خانه‌تکانی قبل از فرارسیدن نوروز را برای‌تان بنویسیم.

– حتما در این چند روز مجبور به بلند کردن اجسام سنگین بوده‌اید، برای این کار بهتر است هنگام برداشتن اجسام سنگین از روی زمین پشت خود را صاف نگه دارید، زانوها را خم و برای تحمل وزن جسم به عضلات پای خود تکیه دهید. این کار، بهترین حرکت برای پیشگیری از کمردرد هنگام بلند کردن اجسام سنگین است . زیرا با این کار فشار ناشی از بار سنگین به جای کمر به مفصل ران منتقل می‌شود.

– بعضی از بانوان در تمیز کردن سطوح وسواس بیش از حدی به خرج می‌دهند و دیده شده که برای این کار جوهر نمک و سفید کننده را با هم مخلوط کرده و به روی سطح موردنظر می‌ریزند. در پاسخ به حرکت این بانوان باید بگوییم، بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و مواد سفید کننده، برای چشم و پوست و ریه بسیار خطرناک است. از ترکیب این دو ماده جدا خودداری کنید.

– از مصرف مواد شوینده در فضاهای بسته به همراه آب داغ خودداری کنید. و حتما از ماسک و دستکش استفاده شود.

– حتما می‌خواهید پنجره‌ها و سقف خانه‌تان را نیز تمیز کنید. برای نظافت پنجره‌ها و سقف‌ها از نردبان‌های استاندارد و دو طرفه و چهارپایه‌هایی که سطح اتکای مطمئنی دارند استفاده کنید و از بالا رفتن روی نرده و اجسام مشابه خودداری شود.

– وقتی برای مدتی طولانی گردن خود را بالا بگیرید به عضلات و مهره های گردن شما آسیب جدی وارد می‌شود. برای جلوگیری از روبرو شدن با این چنین آسیب‌هایی هنگام نظافت بخش‌های فوقانی در، پنجره و دیوار به ازای هر ۲ تا ۳ دقیقه کار، مدت کوتاهی سر را پایین بیاورید و به حالت استراحت قرار دهید.

حالا یک سری از نکات خانه‌داری را در اختیار شما دوستان قرار می‌دهیم. در جمع‌آوری این نکات سعی شده نکاتی گفته شود که جدیدتر و کاربردی‌تر باشد.

– یکی از مشکل‌ترین قسمت‌های خانه‌تکانی، پاک کردن شیشه است. حتما تا حالا با این مورد روبرو شده اید که با این که شیشه را پاک کرده‌اید ولی لکه‌هایی را در یک طرف شیشه مشاهده می‌کنید. برای اینکه با این لکه‌ها روبرو نشوید، یک طرف شیشه را به طور عمودی پاک و طرف دیگر شیشه را افقی پاک کنید. ریختن چند قطره الکل روی دستمالی که برای شیشه پاک کردن در نظر گرفته‌اید نیز راه خوبیست!

اگر شیشه شور در منزل ندارید، مقداری سرکه‌ی سفید را با آب مخلوط کرده و روی شیشه اسپری کنید، سپس با روزنامه پاک کنید.

– تا حالا شده روی موزاییک یا سطح‌های مشابه شمع ریخته باشد، و نتوانید پاکش کنید؟ این نکته به شما کمک می‌کند. اگر روی موزائیک، شمع ریخته، پس از پاک کردن شمع اضافی، کمی سرکه‌ی گرم روی لکه بریزید و سپس با آب ولرم لکه را شسته و خشک کنید. سپس با براق کننده‌ی موزائیک آن را تمیز کنید.

– در ایام نوروز یکی از کارهای رایج، شستن فرش‌هاست. هرچند امروزه بیشتر دفاتر قالیشویی این کار را انجام می‌دهند، ولی بعضا دیده شده که بانوان می‌گویند ، با این که فرش را شسته‌ایم ولی از شفافیت کافی برخوردار نیست. برای درخشندگی بیشتر فرش، ما این روش را پیشنهاد می‌دهیم. مقداری نشاسته روی آن بپاشید و بعد از یک ساعت با جارو برقی، جارو کنید.

– جای وسایل سنگین را روی فرش چگونه از بین ببریم؟ پاسخ این پرسش شما اینجاست! برای آن که گودافتادگی فرش در اثر فشار وسائل سنگین به حالت اولیه‌ی خود برگردد، کمی آب توی گودال بریزید و بگذارید ۳-۴ ساعت بماند. بعد روی آن برس بکشید.

– یکی از وسایلی که توی آشپزخانه برای شستنش وقت زیادی لازم است، کتریست! برای صرفه‌جویی بیشتر در وقت و همچنین تمیزی بیشتر این نکته را به شما، دوستان عزیز چارقد، پیشنهاد می‌دهیم. برای دفع املاح رسوب کرده‌ی کتری، کتری را با مقدار مساوی آب و سرکه پر کنید و بگذارید جوش بیاید. سپس اجاق گاز را خاموش کنید و بگذارید کتری تمام شب به همان حال بماند. کتری تمیز خواهد شد.

– اگر کودکان با مدادرنگی روی دیوارهای منزل شما ، هنرنمایی کرده اند، می توانید لکه ها را به وسیله‌ی یک مسواک کهنه و کمی خمیردندان پاک کنید

از همه مهم تر، اینکه برای شما دوستان نوروز به یادماندنی و خوشی را آرزو داریم.