اگر رادیو نبود، چی بود؟

نامش در دسترس‌ترین رسانه است. فقط کافی است رادیو را روشن کنیم تا با دنیایی متفاوت در ارتباط باشیم. دنیایی پر از صدا و موسیقی؛ دنیایی که در آن سکوت معنایی ندارد.

تصور کنیم اگر ۶۹ سال پیش این رسانه اختراع نمی‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ دنیایی بدون رادیو!

امروز رادیو تولد خودش را جشن می‌گیرد این بهانه‌ای شد تا به سراغ اهالی رادیو برویم و نظر آنها رابپرسیم.

صدایی آشنا را از آن طرف خط می‌شنوم. صدایی که مرا یاد تمام خاطراتم و برنامه راه شب انداخت. «شهین مهین‌فر» را می‌گویم. یکی از گویندگان پیشکسوت رادیو ایران. وقتی با او هم کلام شدم احساس کردم با مادری مهربان صحبت می‌کنم. در تمام کلامش مهربانی موج می‌زد. از او می‌پرسم اگر رادیو نبود چه اتفاقی می‌افتاد؟ شهین مهین‌فر می گوید: « دنیا بدون رادیو برایم مثل مرگ است و بدون رادیو نمی‌توان زنده ماند.»

این نشانه‌ی عشق یک گوینده به رادیو است که نبودش برایش مثل مرگ است.


شهین مهین‌فر؛ گوینده‌ی پیشکوست رادیو

حالا سراغی از یک گوینده‌ی جوان رادیو می‌روم و نظر او را جویا می‌شوم. «حامد مشکینی» بیست و چهار ساله. شاید بعد از «علی ضیا» او یکی از جوان‌ترین گوینده‌های رادیوست. حتما صدای او را در موج رادیو جوان و برنامه‌های این شبکه مثل «زیر نور ماه» شنیده‌اید. او برایم می‌گوید: «دنیای امروز دنیای ارتباطات است. که وجود وسایل ارتباطی مانند رادیو، تلویزیون، اینترنت، مطبوعات و حتی گوشی همراه آن را به دهکده جهانی تبدیل کرده است که نبود هر کدام از آنها باعث اختلال در نوع اطلاع‌رسانی و نوع زندگی مردم وچه بسا تغییر فرهنگ مردم می‌شود. حال نبود رادیو، این رسانه‌ی به‌قول مک لوهان گرم وسرنوشت‌ساز که با زندگی خیلی از مردم دنیا عجین شده است، قابل تصور نیست. شاید اگر از ابتدا رسانه‌ای به نام رادیو متولد نمی‌شد نبودش قابل هضم بود اما اکنون…»

بعد از حامد مشکینی از «شاهین شرافتی» که او هم از گوینده‌های جوان رادیوست و برنامه‌هایی جذابی همچون «کاوشگر ۲۲» و برنامه‌ی «کات» را در موج جوان اجرا می کند، می‌پرسم. او می‌گوید: « رادیو یه رسانه عمیق اگه نباشه فرصت ارتباط بدون قضاوت از دست میره. وقتی یه گوینده‌ی رادیو، شنونده‌ها رو به کار درستی ترغیب میکنه احتمال اثرگذاری کلامش در مقایسه با طرح همون موضوع در تلویزیون توسط مجری بسیار بیشتره چون قبل از قضاوت در مورد بیان کننده به کلامش دقت و تامل میشه.
در رادیو می‌شنویم و تفکر می‌کنیم اما در تلویزیون می‌بینیم، می‌شنویم، قضاوت می‌کنیم و بعد از گذر از فیلتر شخصی به مرحله اثر گذاری می‌رسیم.»

نوبتی هم باشد نوبت یک تهیه کننده خوب و پر انرژی رادیوست. و چه کسی بهتر از «پروین شریف‌زاده». با پروین شریف‌زاده هم‌کلام می‌شوم. همان طور که گفتم او یکی از تهیه کننده‌های خوب رادیوست. وقتی با او تماس می‌گیرم، سر ضبط برنامه است در همان خیلی کوتاه می‌گوید: « دنیای بدون رادیو برایم دنیایی خاموش است.»

رادیوام را روشن می‌کنم ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه است؛ برنامه ۱+۱ تمام می‌شود. با «نسیم رفیعی» که گوینده‌ی همین برنامه است تماس می گیرم. صدای همهمه‌ای را می‌شنوم. نسیم رفیعی در زمان صحبتش بسیار شاد است و دائم می‌خندد. با همان خنده می‌گوید: « دنیای بدون رادیو برایم دنیایی پر از سکوت است.» پس این جمله آهی می‌کشد و احساس می‌کنم تصور اینکه اگر رادیو نباشد چه اتفاقی می‌افتد، لبخند بر لبانش را خشک کرده است.

بعد از نظرات گوینده‌های رادیو نظر نویسنده‌های رادیو هم مطمئنا برایتان جالب است.

«انوشه میرمجلسی» نویسنده و آیتم‌ساز برتر رادیو جوان است او می گوید: « دنیای بدون رادیو به نظرم یه دنیای صامته ! تصویر بدون صدا !»

اما نظر «عطیه عسگری» برایم جالب است می گوید: «من با وجود علاقه ام به رادیو، نگاه متعصبانه‌ای به آن ندارم. هدف، بالاتر از اونیه که بود و نبود رادیو مختلش کنه»

با عوامل دیگر رادیو هم تماس گرفتم و دوست داشتم نظرات آنها را هم بپرسم اما فقط صدای بوق ممتد تلفن را از آن طرف شنیدم.

حال به نظر شما، دنیای بدون رادیو چگونه است؟

۱۲ دیدگاه در “اگر رادیو نبود، چی بود؟”

 1. به نظر من رادیو به گردن هیچ کس مثل نابیناها حق نداره! این رو من به عنوان یه نابینا میگم که در طول عمرم که نزدیک ۲۸ سال ازش میگذره، به هیچ کاری به اندازه رادیو گوش کردن علاقه ندارم، با اینکه خودم هم کار مطبوعاتی میکنم، ولی هیچ وقت کار کردن منو از شنیدن رادیو باز نمیداره.
  از توجهتون به این دوست ۶۹ ساله ایرونیا –به خصوص نابیناها- ممنونم.
  امیر سلامی: سردبیر ماهنامه علم و فرهنگ، ویژه نابینایان

 2. سلام
  فکرش رو هم میکردید همیم انوم روزی بچش کشته بشه و بعد اینجوری همه دنبال خبر گرفتن از اون بشن

 3. آیا می‌دانید که فرزند شهین مهین فر دیروز به دست مزدوران خامنه‌ای به قتل رسیده؟

 4. من به این هنرمند توانمند به خاطر شهادت پسرش تسلیت میگم. بر قاتلین عاشورای ۸۸ لعنت.

 5. سلام خانم قاسمی نازنین

  از شنونده های خبره ی رادیو هستم و دوستش دارم
  و می دانید که جز آنان که به شکل تفریحی گوش می کنند غالبا شنونده های رادیو باید خاص باشند که دل به رسانه ای شنیداری بدهند … کارتون قشنگ و زیبا بود

  خانم مهین فر را ماندگار آرزو می کنم و شاهین شرافتی عزیز و بویژه حامد مشکینی نازنین که تواضع و مهربانی کلامش مبرهن است …

  کاش زیر این تصویر از چپ به راست نام می نوشتید
  تا با چهره ها آشنا شویم … شاهین عزیز را دیده ایم اما ..

  باشید همیشه

 6. سلام،مرسی از گزارشتون. لطفا یه عکس از حامد مشکینی هم بذارید.متشکر

 7. من یک ساله با رادیو جوان اشنا شدم . صدای حامد مشکینی رو خیلی دوست دارم.

 8. من از همه مجریان برنامه خوب عابران سپیده تشکر می کنم و از شما می خوام لطف کنید عکس حامد مشکینی رو برام ایمیل کنید

 9. خطاب به حامد مشکینی سلام نمیگم صدات بده چون واقعن بی انصافیه ولیخیلی جذاب نیستی جذاب کار نمیکنید دعا میکنم تلاشتو بیشتر کنی از انتقاد هیچ وقت نترس

 10. من اینقدر به رادیو علاقه دارم که به نظر من دنیای بدون رادیو تیره و تاره مخصوصا دنیای بدون رادیو جوان چون من عاشق همه ی گوینده های رادیو جوان .

دیدگاه‌ها بسته شده است.