زیبایی به چه قیمتی؟

گلاره یکی از دخترهای همسایه، چند سال از من بزرگتر بود و در مشکلات درسی به من کم می کرد، چند سال قبل کنکور قبول شد و برای ادامه‌ی تحصیل به تهران رفت.

او خیلی نسبت به ظاهرش حساس بود و دوست داشت نسبت به دیگران زیباتر و قشنگ تر باشد.

چند وقتی از او بی خبر بودم، تا اینکه امروز موقع رفتن به کلاس کنکور یک چهره‌ی آشنا را در خیابان دیدم، اما نشناختم!‌ او به من سلام کرد، صدا برای گلاره بود، بخاطر همین بین شک و دودلی پرسیدم: «گلاره تویی؟»

– نجمه من رو نشناختی؟

من با دقت بیشتری چهره‌اش را نگاه کردم، دیدم حالت بینی و گونه‌هایش تغییر کرده، بخاطر همین نشناخته بودمش.

– خوشگل شدم؟

– آره!

– خیلی سختی کشیدم، اما بالاخره همانی شدم که آرزویش را داشتم، به نظرم ارزشش را داشت، شدم شبیه آنجولیا جولی.

من با حالت حسرت و یک دنیا سوال به او نگاه کردم، اما چون کلاسم داشت دیر می‌شد از او خداحافظی کردم.

از آن لحظه تا الان، با خودم فکر می‌کنم که چرا گلاره این کار را با خودش کرد؟ این‌ همه سختی عمل و هزینه‌های جانبی اش… اطلاعاتم زیاد نیست اما در مورد کاشت گونه مطالبی را خواندم:

کاشت گونه بوسیله‌ی ژل صورت می‌گیرد و در مقاله‌ای خوانده بودم که ژل‌ها معمولاً در محل تزریق شده باقی نمی‌مانند و می‌توانند حرکت و به دیگر نقاط صورت منتقل شوند. برای مثال این احتمال وجود دارد که ژل‌هایی که برای برجسته‌سازی گونه‌ها تزریق می‌شوند حرکت کرده و از زیر گلو خارج شوند. همچنین تزریق ژل عوارض مخربی هم دارد که معمولاً ۳ تا ۶ ماه پس از تزریق ظاهر می‌شوند. عوارضی مثل تورم، کبودی، التهاب سلولی و آبسه در محل تزریق. حتی برخی مواقع گونه برجسته شده برجستگی متقارن خود را از دست داده و تغییر شکل می‌دهد و متاسفانه هیچ موقع هم به حالت عادی بر نمی‌گردد. تزریق ژل حتی می‌تواند عفونت، زخم‌های عمیق و ماندگار و همچنین حساسیت‌های آلرژیک را در پی داشته باشد.

اطلاع از این عوارض موجب شده تا این روزها بسیاری از متخصصان جراحی پلاستیک در اروپا و آمریکا، تزریق ژل را رد کرده و آن را به بیماران خود توصیه نمی‌کنند.

امان از دست ما که همیشه دوست داریم تجربیات دیگران را تجربه کنیم، حالا اگر خاله بنفشه، این اطلاعات را به من نرسانده بود و جریان روشنگری برام راه نینداخته بود، هیچ بعید نبود که من هم گول این زیبا شدن‌ها را بخورم، دفتر خاطراتم، تو هم یادت باشد که اگر من یادم رفت به یادم بندازی!

حالا دارم چهره‌ی گلاره را مجسم می‌کنم، از حق نگذریم خوشگل شده بود اما به چه قیمتی؟

۱ دیدگاه در “زیبایی به چه قیمتی؟”

  1. سلام و عید شما مبارک
    مطلب قشنگی بود
    اما این گلاره خانوم واقعا وجود خارجی هم داره یا فقط یک داستان بود؟
    موفق باشید

دیدگاه‌ها بسته شده است.