مصاهره

ماده ۱۰۴۷ – نکاح بین اشخاص ذیل به واسطه مصاهره ممنوع دائمی است.

۱ – بین مرد و مادر و جدات زن او از هر درجه که باشد اعم از نسبی ورضاعی .


۲ – بین مرد و زنی که سابقا زن پدر و یا زن یکی از اجداد یا زن پسر یا زن یکی از احفاد او بوده است هر چند قرابت رضاعی باشد.


۳ – بین مرد با اناث از اولاد زن از هر درجه که باشد و لو رضاعی مشروط بر اینکه بین زن و شوهر زناشوئی واقع شده باشد.

این ماده درباره ی سایر افرادی است که ازدواج با آنها ممنوع است، اشخاصی که به واسطه ی مصاهره ازدواج با آنها ممنوع است.

مصاهره یعنی دامادی و نیز به معنی روابط جدیدی که بعد از ازدواج بین طرفین و فامیل آنها به وجود می آید . و در این جا به افرادی اشاره می شود که بر اثر ایجاد رابطه زناشویی بین دو نفر , بین آنها ممنوعیت ازدواج به وجود می آید.

۱_ بین مرد و مادر زن و جدات ( مادر بزرگها ) زن او از هر درجه که باشند (یعنی این ممنوعیت هم شامل مادر بزرگ خود زن و هم شامل مادر بزرگ والدین او می شود ) اعم از نسبی و رضاعی ( بدین معنا که هم رابطه ی خویشاوندی نسبی با زن در نظر گرفته می شود و هم رابطه خویشاوندی رضاعی با زن و هر دو موجب ممنوعیت ازدواج می شود )

۲_ ازدواج با زن سابق پدر , زن سابق اجداد , زن سابق فرزند و زن سابق نوه ها ممنوع است . حتی اگر رابطه ی خویشاوندی آنها ( پدر و پسر ) رضاعی باشد . به طور مثال اگر مردی پدر رضاعی پسری باشد و این پسر زن خود را طلاق داده باشد , این مرد نمی توانند با زن سابق فرزند رضاعی خود ازدواج کند .

۳_ همچنین ازدواج با دختران زن از هر درجه که باشند ( یعنی شامل دختر زن , نوه , نتیجه و فرزندان آنها نیز می شود ) ممنوع است، حتی اگر رابطه خویشاوندی میان آنها رضاعی باشد , البته این ممنوعیت مشروط به برقراری رابطه ی زناشویی میان زن و شوهر است. یعنی اگر مردی قبل از ایجاد رابطه ی زناشویی با همسر خود به هر دلیلی از او جدا شود می تواند بعد از این جدایی با دختر آن زن ازدواج کند. به طور مثال اگر مردی زنی را به عقد ازدواج خود درآورد ولی قبل از نزدیکی همسر وی فوت کند , مانعی برای ازدواج این مرد با دختر و یا نوه ی آن زن وجود ندارد .


ماده ۱۰۴۸: جمع بین دو خواهر ممنوع است اگرچه به عقد منقطع باشد.

در این ماده نکته قابل توجه این است که حتی اگر ازدواج ها به صورت منقطع باشد (ازدواج دائم نباشد) باز هم نمی توان همزمان دو خواهر را به عقد ازدواج یک مرد درآورد، به طور مثال اگر مردی ازدواج کرده باشد و همسر او خواهری داشته باشد، این مرد نمی تواند با خواهر زن خود ازدواج کند نه به صورت دائم و نه به صورت موقت. ولی اگر زن سابق او فوت کند یا او را طلاق دهد دیگر مانعی برای ازدواج با خواهر همسر سابق او وجود ندارد .

۱ دیدگاه در “مصاهره”

  1. سلام
    این مطلب زیاد در شأن چند خانم محجبه نبود
    این مطلب رو باید در سایت مراجع به دنبالش بود

    چارقد:

    به نظرچارقد، آشنا کردن افراد با قوانین و حقوقشان نباید مختص به یک گروه خاص باشد

دیدگاه‌ها بسته شده است.