خشت اول

کشور ایران یکی جوان‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید که در آن بیشتر جمعیتش را جوانان تشکیل می‌دهند که این جوانان هر کدام با خواسته ها، آرزوها و نیازهای گوناگونی مواجه هستند که در این میان نیاز و خواسته‌ی همراه داشتن و وجود همدمی که با آن حرف‌ها و آرزوها را در میان بگذارد و با او جادهی طولانی زندگی خود را طی کند و در تمام حالات زندگی چه خوشی و چه ناراحتی همراه خوب باشد بیش از پیش احساس می‌شود. این خواسته و نیاز با شدت‌های متفاوت در تمام جوانان وجود دارد. اما چگونه می‌توان این نیاز را به درستی بر طرف کرد و به هدف مطلوب یعنی یک زندگی شیرین دست یافت.

آنچه که در میان مردم ما چه از نظر عرف و چه به لحاظ مذهبی پذیرفته شده است ازدواج دو نفر برای بر طرف نمودن این نیاز می باشد. اما اگر این راه نیز به درستی انجام نشود باعث بروز مشکلاتی می‌گردد که مهمترین نتیجه منفی آن طلاق است. حتما شما هم شنیده‌اید که «خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج» و می‌دانیم این کج رفتن ها به هدف نهایی که همان سعادت و خوشبختی است نخواهد رسید پس باید سعی کنیم خشت اول یعنی آشنایی و نحوه‌ی برخورد اولیه و حتی پوشش مناسب اولیه و گفتار مناسب را رعایت کنیم تا حداقل تلاشی برای رسیدن به آن سعادت نهایی کرده باشیم.

این مقاله در حقیقت سلسله مباحثی است که درباره چگونگی مطرح کردن خواستگاری، مراحل اجرای خواستگاری، تعیین مهر و … نوشته می‌شود. البته ما نمی خواهیم هر فرهنگ و هر قومیتی را مجزا مورد بررسی قرار دهیم بلکه آن چه به طور کلی در جامعه ایرانی پسندیده و درست است را مطرح می کنیم.

همانطور که می دانیم اولین مرحله هر ازدواجی آشنایی است و در این مرحله، چگونگی آشنایی و نوع برقرار کردن ارتباط با طرف مقابل بسیار مهم است. آشنایی هایی که از طریق اینترنت و یا دوستی های خیابانی و یا آشنایی در یک پارتی می باشد بالاترین درجه ریسک را به همراه دارد. اما آشنایی در دانشگاه، کلاس آموزشی، محل کار و یا از طریق خانواده با خطر کمتری همراه است که مورد گفته شده آخر بهترین راه آشنایی به شمار می آید.

اما حالا شما دختر مورد علاقه خود را پیدا کردید چگونه باید با او ارتباط برقرار کنید و احساس خود را نسبت به او ابراز کنید؟

قبل از هر چیز با خود خلوت کنید ببینید چرا تصمیم به ازدواج گرفته اید؟ و چرا این فرد را برای ازدواج خود انتخاب کرده اید؟ سعی کنید از آوردن جملات احساساتی مانند من او را خیلی دوست دارم و بهترین کسی است که می شناسمش خودداری کنید و با خود رو راست باشید. اگر جواب هایی که به خود می دادید بیشتر در جهت به دست آوردن باشد بدون هیچ تردیدی پایه سستی برای پل زدن به فرد مورد علاقه خود و ازدواج انتخاب کرده اید. هیچ فرقی نمی کند که چشم داشت شما معنوی باشد یا مادی.

بعد از این مرحله خود را بسنجید و ببینید که آیا برای ازدواج آمادگی دارید؟ برای بررسی این سوال در درون خود این موارد را موشکافی کنید:

– سن مناسب

– کار و محل درآمد مشخص

– استقلال فکری

– استقلال مادی

– انگیزه قوی

– مثبت اندیشی

– عشق، گذشت و مهربانی

– انتقاد پذیری

– شناخت جنس مخالف

– و …

بعد از این که این موارد و حتی بیشتر از آن را در خود بررسی کردید و دیدید که شرایط مناسبی برای ازدواج دارید وارد مرحله بعد شوید. اکثر افراد اول فرد مورد علاقه خود را پیدا می کنند سپس این موارد بررسی می‌کنند که در این حالت بیشتر احساساتتان پاسخ گو خواهد بود. شاید بگویید روی این مباحث بیشتر با پسران است. بله اما بسیاری از موارد برای دختران نیز صادق است. هیچ دختری بدون خواستگار نیست و از زمانی که دختر حداکثر به سن ۱۸ الی ۲۰ سال رسید خواستگاری از او شروع می شود. در آن موقع شما هم فکر می کنید که خوب من چه می خواهم؟ اصلا الآن وقت ازدواج من رسیده است یا نه؟ فراموش نکنیم همیشه سن میزان نمی‌باشد.

بعد از مراحل گفته شده اگر فردی را تاکنون در نظر نگرفته اید به فکر پیدا کردن آن می افتید. در ابتدا بهتر است از دور و بر خود شروع کنید و حداقل از آشنایانی که فامیل نیستند ویا حتی کسانی که در محل تحصیل و یا کار شما هستند شروع کنید.البته باید گوش زد کرد همیشه شناخت حتمی و کامل از طرفین قبل از ازدواج به دست نخواهد آمد و به قول بزرگتر ها» تازیر یک سقف زندگی نکنی نمی توانی طرفت را بشناسی» ولی حداقل با اطمینان بیشتری قدم در جلو می گذاری و مطمئنی که او را در مهمانی دوستت و یا در خیابان و پارک و سینما و یا حتی داخل اتوبوس ندیده ای که هر لحظه دلت شور بزند نکنه الآن که رفته بیرون یا با من نیست با کس دیگه ای می گرده.

خوب تا این جا در مورد آشنایی حرف زدیم. ادامه این مبحث را در هفته بعد می خوانید که چه کار باید کرد و حالا چطور به فرد مورد نظر پیشنهاد داد.

۲ دیدگاه در “خشت اول”

  1. سلام
    بهتر است ابتدا یک جوان را از تجملات دور کنید تا به راحتی با ازدواج کنار بیایند مشاوره هایی که در مورد ازدواج داشته ام مراجعین بنده معمولا از هزینه ی کلان ازدواج که ناشی از تجملات است می نالند.
    موفق باشید.http://farzandadam.blogfa.com/

دیدگاه‌ها بسته شده است.